Látky – SAO – 25-27.10.2019

Martin Balog:
30.10.2019

(Tento článok bude priebežne doplnaný o dalšie roporty ostatných účastníkov a fotky)

Premýšľam ako začať, hľadám vhodnýsuperlatív. Jednoducho, Slovenská Amatérska Obloha (SAO) 2019 sa opäť vydarila. Počasie sme zachytiliaž neuveriteľné, keď vezmete do úvahy, že v čase písania tohoto príspevku (o dva dni neskôr) je vonku o polovicu menej stupňov a dážď.

V piatok boli, ako vždy, dosť upchaté cesty, takže sme dorazili až okolo 17-tej. Program otvoril Mgr. Dobrovodský ako organizátor SAO. Vo svojej prezentácii nám priblížil astronomické výročia roku 2019 a na naše prekvapenie ich bolo mnoho okrúhlych. Program pokračoval špeciálnym hosťom – naživo sa cez Skype pripájal doc. Gális, ktorý nám priblížil aktivity v rámci Medzinárodnej astronomickej únie.

Pred prezentáciami sme sa proaktívne vybalili s technikou na pozorovacích stanovištiach a zabezpečili sme tak optimálnu temperáciu zrkadiel. Medzi prezentáciami som bol pozrieť situáciu vonku a obloha sa ukazovala veľmi kvalitne, takže som bol povzbudený a nedočkavý. Po prezentáciách sme už ale boli veľmi nabudení na pozorovanie a šli sme na vec. Pozorovacie noci som nerozdelil, spoločný report z pozorovaní sa nachádza na konci príspevku.

Druhý deň začínal veľmi zaujímavo, nakoľko prezentácie otvoril náš kolega Tomáš Lehocký, ktorý sa podujal odprezentovať naše aktivity v rámci Skupiny amatérskych astronómov na Facebooku. Bola to podľa mňa zaujímavá a vtipná prezentácia, medzi inými sa tam vyskytla aj líška kradnúca okulár 🙂

Ďalšiu prezentáciu mal taktiež náš kolega Martin Bruno Skokňa, ktorý prezentoval svoju pozorovaciu výpravu na La Palmu. Prezentácia bola plná fotiek z výpravy, ktoré Bruno komentoval. Obecenstvo malo viacero otázok, očividne ich to zaujalo.

Ďalšie tri prezentácie sme vynechali a spravili sme si menšiu prechádzku po okolí, príroda je v tomto kraji naozaj krásna. Počas obedňajšej prestávky som vyložil na terasu veľký binokulár so solárnymi filtrami, takže sme si mohli pozrieť aj Slnko, aj keď bolo v skutku nezaujímavé, keďže sa na ňom momentálne nevyskytujú žiadne škvrny.

Neskôr sa odohrávali dve prezentácie, ktoré sme nechceli premeškať – Pozorovanie tranzitov exoplanét v domácich podmienkach od Petra Nosáľa a Mimoosé systémy od Mgr. Kamenického. Bol som prekvapený s akou výbavou sa dá v praxi odpozorovať tranzit exoplanéty. Keď sa budem venovať astrofotografii (na dôchodku), určite to vyskúšam. Mimoosé systémy, a.k.a. neštandardné ďalekohľady bola prezentácia, ktorú si nik nenechal ujsť. Mgr. Kamenický priniesol dva takéto ďalekohľady a prezentoval ich konštrukciu. Neskôr sme na terase mali možnosť pozrieť sa cez ne na Saturn a obraz bol v skutku znamenitý – ale to sme aj predpokladali 🙂

Poslednú prezentáciu, ktorej názov znelveľmi technicky (Určenie minima premennej hviezdy aproximáciou svetelnej krivky neúronovou sieťou) sme vynechali a pripravovali sme sa na pozorovanie. Predpokladali sme ešte kvalitnejšiu oblohu ako predchádzajúcunoc a z časti to bola pravda. Nebola žiadna vysoká oblačnosť ale na druhej strane bolavysoká vlhkosť. Našťastie vyhrievania šlapali na 100% a ako-tak sme to dokázali zmanažovať. Okolo polnoci sa vlhkosť stratila a podmienky sa tak výrazne zlepšili.

Zoznam mnou pozorovaných objektov cez 8“ SW dobson (náhodné poradie z oboch nocí)

Caldwell 30 (NGC 7331) – Galaxia v Pegasovi, Elipsa s jemným náznakom tmavého pásu

NGC 6934 – Náhodne objavený globular cluster v Delfínovi (vďaka Marcel), odteraz známy ako Marcelov cluster.

Caldwell 5 (IC 342) – Špirálová galaxia v Žirafe, jemný náznak špirály

M34 – Otvorený cluster v Perzeovi, celkom nenápadný, našiel som ho náhodou pri hľadaní NGC 891

NGC 891 – „edge on“ Galaxia v Andromede, takmer neviditeľná v 8“ pri daných podmienkach. V 350mm dobsone krásna štruktúra – tmavý pás pozdĺž galaxie.

NHC 6946 – Fireworks Galaxy – špirálová galaxia ževraj v Labuti, podľa mňa skôr v Cefeovi 🙂 Viditeľná ako veľká svetlá šmuha bez alebo len s malým náznakom štruktúry.

NGC 6939 – Otvorený cluster tesne vedľa Fireworks Galaxy

NGC 2281 – Otvorený cluster v povozníkovi (Auriga) – objavený náhodou pri neúspešnom hľadaní NGC 2419 (Intergalactic Wanderera).

M 36, 37 a 38 – Pekná sústava open clustrov v Aurige

NGC 2024 – Flame Nebula – Hmlovina v Orione, viditeľný tmavý centrálny pás

M33 – Pinwheel Galaxy – U mňa viditeľná bez štruktúry, v 250ke sa už začínala ukazovať v náznakoch

NGC 7662 – Blue Snowball Nebula – Planetárna hmlovina v Andromede, jemne ukazovala modrastú farbu, bez štruktúry

M 81, 82 – Galaxie vo Veľkej medvedici – celoročné klasiky, M82 s jemnou štruktúrou, M81 bez štruktúry

NGC 869 – Double cluster – Klasika, rozsypané kontrastné diamanty

NGC 7000 – North America Nebula – Hmlovina v Labuti – pekne vykreslená, výrazná, spolu s Mexickým zálivom.

Sirius – Parádna diskotéka, Sirius B mnou zatiaľ stále nevidený.

M 45 – Pleiades – Pravdupovediac, veľa času som im nevenoval..

M 42 – Orion Nebula – Parádne vykreslená s jemným náznakom sfarbenia. Viditeľné detailné záhyby a kučierky tmavých mračien, krásne plastická.

NGC 6995, 6960 – Veil Nebula – skvelá s UHC filtrom, neobyčajne detailná štruktúra Western časti, viditeľné „rozvetvenie“

M 27 – Dumbbell Nebula – Viditeľný slabý náznak štruktúry

M57 – Ring Nebula – Klasický dymový krúžok, bez extra detailov

M31 – Andromeda Galaxy – viditeľné dva tmavé pásy na vonkajšom okraji

M13 – Hercules Cluster – Herkules už zapadá skoro, takže aj M13 je už slabšia, stále je to však najkrajšia guľová hviezdokopa. Pekne rozbitá pri vysokom zväčšení, alias krupica.

Saturn – bol pozorovateľný len cca do 19:30 ale kým bol viditeľný, tak bol neuveriteľný. Seeing mi dovolil až 450x zväčšenie a Saturn mi doslova vyrazil dych. Cassiniho delenie bolo ostré po celom obvode a krásny detail ukazoval aj tieň vrhaný planétou na prstenec. Chalani tuším spomínali, že videli 4 Saturnove mesiace.

Toľko teda report z tohtoročnej Slovenskej Amatérskej Oblohy. Budúci rok sa predbežne plánujú dve akcie – prvá zameraná na Messierov maratón – čisto praktické pozorovanie a druhá akcia bude štandardná, s prezentáciami a voľným programom. O termínoch samozrejme budeme informovať. Osobne som veľmi rád, že som sa zúčastnil. Spoznali sme nových ľudí (týmto vítam nových členov v skupine), naučili sme sa nové poznatky zo zaujímavých prezentácií a hlavne sme si skvelo zapozorovali.

Ďakujem za prečítanie a dovidenia (dopočutia) na ďalšom pozorovaní.

Martin

(fotky dolu)

 

Tomáš Lehocký:
31.10.2019

Ahojte

Akciu hodnotím veľmi pozitívne. Celkovo vyšla až neuveriteľne:

Počasie:
Počasie bolo perfektné. Obloha jasná, slnko pražilo. Prvú noc bola na oblohe miestami vysoká oblačnosť ale len málo – nevadilo to. Druhú noc sa do pol noci všetko brutálne rosilo – úplná potopa. Po polnoci začal mierny vánok teplého vzduchu a všetko sa na dobre obrátilo 🙂 – odrosilo a začal sa lov na DSO. V noci bolo tak akurát ani nie extra zima ale ani nie teplo. Zimná výbava sa hodila.

Účasť:
Prišlo cca 40 ľudí čo je super. Bolo tam viacero profesionálov, odborníkov z rôznych oborov. Staršie aj mladšie ročníky. Celkovo mám dobrý pocit. Progresívny ľudia, dozvedel som sa veľa nového.

Ubytovanie a strava:
Splnilo očakávania. Na ďalšiu akciu si ale určite prinesiem doplnkové zásoby.

Hviezdna obloha:
Obloha bola naozaj úžasná. Balzám na dušu aj myseľ. Dlho som pozoroval mliečnu cestu z karimatky po ležiačky, občas s binom. Zážitok na dlhú dobu. Viacero DSO bolo vidno volným okom. Pohľad s binom bol úchvatný. V astro Ďalekohľadoch sa vďaka dobrému kontrastu vykresľovali výrazné detaily jednotlivých DSO. Aj v slabších strojoch bolo vidno nadpriemerne vela.

Moja výbava:

Celstron ultima 20-60×80, Achromát
Vortex Solo 8×36, Achromát
foťák Somy RX 100
Omegon LX2 (lacný Astrotrac)

Fotenie:

Kompaktom na montáži LX2 som fotil širokouhlé single-shot 30s zábery hlavne v oblasti Andromedy a Orinu. Myslím si, že som z neho vyžmýkal maximum. Fotky sú lepšie ako z okolia Malých Karpát, kde často pozorujem. Konečne som trochu viac pracoval s LX2 a získal prax v zameraní na Polárku.

Pozorovanie:

S Celestronom som toho celkom dosť nakukal. Kontrast a kvalita oblohy mi umožnili oveľa lepšie pohľady ako tu na západe. Napríklad M81+M82. Videl som tam jasnejšie galaktické centrá a okolo kotúč. Tu ma západe to sú len obláčiky. Ďalej som Pozoroval M42, ktorá bola neporovnateľne lepšie vidno oproti pozorovaniam v Malých Karpatoch. Druhú noc do pol noci bola veľká rosa. Rosil sa hlavne okulár. Martin mi požičal vyhrievanie okuláru za čo mu ďakujem. Do budúcna musím prikúpiť.

Dobré podmienky umožnili nemožné aj s turistickým monokulárom Vortex Solo 8×36. Mal som ho samozrejme na statíve. V Orionke som vedel jednoznačne identifikovať Trapéz ako hranatý útvar a taktiež 3 ďalšie jasné hviezdy v jednej línii v jeho blízkosti. Jednotlivé hviezdy Trapézu som nerozlíšil. Okolitá hmlovina bola jednoznačne viditeľná a registroval som jej základný tvar. Galaxia v Andromede bola podstatne kontrastnejšia a bola vidno väčšia časť (ďalej od jadra). S týmto malokukom som odpozoroval nasledovné: Orionka, Andromeda, Plejády, Xi a Ha, Hyády.

Náročnejšie DSO som pozoroval s ostatnými účastníkmi v ich dobsonoch.

Záver:

Látky týmto potvrdili svoje kvality.
– sú len 2.5h od BA
– dá sa tam ľahko dostať po diaľnici
– je tam dobrá tma (modrá oblasť)
– sú 1000 m.n.m.
– je tam cenovo dostupné zázemie v podobe penziónu Keramtal,

To z nich robí horúceho kandidáta na pravidelné víkendové výjazdy za tmavou oblohou.

(moje foto dolu pod martinovími fotkami)

Fotky Martin Balog:

Látky - SAO - 25-27.10.2019
Látky – SAO – 25-27.10.2019
Látky - SAO - 25-27.10.2019
Látky – SAO – 25-27.10.2019
Látky - SAO - 25-27.10.2019
Látky – SAO – 25-27.10.2019

Fotky Tomáš Lehocký:

Látky - SAO - 25-27.10.2019
Látky – SAO – 25-27.10.2019
Látky - SAO - 25-27.10.2019
Látky – SAO – 25-27.10.2019
Látky - SAO - 25-27.10.2019
Látky – SAO – 25-27.10.2019