MESSIEROV MARATÓN 2021

Messierov maratón, ktorý v tomto roku organizovalo OZ Amatérska Astronómia v termíne od 05.04.2021 do 11.04.2021 má už svojho víťaza. Občianskemu združeniu sa podarilo spojiť so sponzorom Froggywear.sk, ktorý účastníkom venuje pekné ceny.

V 18. storočí Charles Messier zostavil katalóg, ktorý obsahuje 110 objektov hlbokého vesmíru, tento katalóg obsahuje hmloviny, hviezdokopy (otvorené a guľové), galaxie a aj dvojhviezdu. Nadšenci z celého sveta sa snažia počas jednej noci spozorovať všetkých 110 objektov z Messierovho katalógu. Maratón sa zvyčajne koná v mesiaci marec, my sme náš Messierov Maratón 2021 zorganizovali v prvej polovici mesiaca apríl.

Jankov vŕšok - 26.08.2020

Ak sa niekto chcel zúčastniť maratónu, musel rešpektovať určité pravidlá. Nemohol používať počítačom navigovanú montáž teleskopu (GOTO montáž), oblohu mohol sledovať len pomocou triédru, teleskopu alebo inej približovacej techniky. Ako pomôcky slúžili atlasy nočnej oblohy, ktoré pozorovatelia mohli mať aj v mobilných telefónoch ako aplikácie, alebo mohli mať papierové atlasy. Následne každý účastník po odpozorovaní objektov, ktorý sa chcel zapojiť do maratónu musel vyplniť formulár, ktorý slúžil aj ako pomôcka, v akom poradí, ktoré objekty je najlepšie sledovať, a zaslať ho na vopred určenú e-mailovú adresu. V neposlednom rade treba spomenúť, že dané objekty mohli pozorovatelia sledovať len počas jednej noci, od západu slnka po východ slnka.

Ako organizátori sme sa, s rešpektovaním všetkých protipandemických opatrení, zúčastnili maratónu tiež, aby sme si vyskúšali na vlastnej koži aké to je. Príchod na stanovisko bol už hodinu pred západom Slnka. Dôvodov bolo niekoľko. V prvom rade, aby sme si nastavili hľadáčiky a nakolimovali teleskopy, zároveň sa teleskopy ochladzovali na potrebnú teplotu. V povinnej výbave nemohlo chýbať ani občerstvenie, horúci čaj a niečo malé na zahryznutie, ak na človeka príde veľký hlad.

Látky - SAO - 25-27.10.2019

Po západe Slnka a pri prvom východe hviezd sa maratón začal. Nakoľko sme posunuli maratón z marca na apríl, nebolo možné pozorovať prvé objekty, ktoré je možné pozorovať hneď po západe Slnka, nachádzali sa totiž už tesne nad horizontom a v ich spozorovanie znemožňovala osvetlená obloha. Prvým spozorovaným objektom sa stala galaxia Androméda v rovnomennom súhvezdí o 21:05. Pri tejto galaxií sa nachádzajú dva menšie objekty s označením M32 a M110, ktoré sa nám nepodarilo odpozorovať.

Pokračovali sme na objekty M103 a M34, ktoré predstavovali otvorené hviezdokopy v súhvezdiach Kasiopeja a Perzeus. Po absolvovaní týchto a pár ďalších objektov sme sa presunuli k Plejádam a hmlovine v súhvezdí Orión. Hodinky ukazovali čas 21:59. Nasledovalo pozorovanie galaxií a hviezdokôp a hmlovín a postupný prechod súhvezdiami Blíženci, Rak, Býk. K niektorým súhvezdiam sme sa počas noci ešte vrátili, či už z dôvodu tmavšej oblohy, alebo lepšej možnosti pozorovania. Hodinky ukazovali čas 23:02. Po jedenástej nasledovali objekty zo súhvezdia Lev, kde ich bolo hneď niekoľko. Keď sa priblížil k polnoci, teleskopy bolo nutné nastaviť takmer do zenitu. V súhvezdí Veľkej Medvedice, sme pozorovali známe galaxie, ktoré sú blízko pri sebe s označením M81 a M82, známe aj pod názvami Bodeho galaxia a galaxia Cigara.

V absolútnom zenite sa nachádzalo súhvezdie Poľovné psy a galaxia s označením M106, to už hodinky ukazovali nový deň a čas 00:03. Postupne sme sa vrátili do súhvezdia Kasiopeja pre lepšie podmienky pozorovania niektorých objektov a pokračovali do súhvezdia Hydra. O 00:35 nasledovalo veľké divadlo a skúška pozornosti v súhvezdí Panna a v súhvezdí Vlasy Bereniky, kde sa nachádzal veľký počet galaxií. Po náročnom pozorovaní v danom súhvezdí nasledoval mierny oddych v podobe pekných a ľahko spozorovateľných guľových hviezdokôp v súhvezdí Herkules, Hadonos a už aj nejaký objekt z práve vychádzajúceho súhvezdia Škorpión, nakoniec nasledovala planetárna hmlovina v súhvezdí Lýra s označením M57. Hodinky hlásili už 02:15. Nasledovalo pozorovanie objektov v súhvezdiach Šíp, Had, Strelec.

Námraza na teleskope

Niektoré súhvezdia sa nachádzali nízko nad horizontom a noc bola dosť chladná, ortuť v teplomery klesla na -8°C a teleskop bol väčšinu noci pokrytý námrazou. Aj z tohto dôvodu je pri pozorovaní treba myslieť na vyhrievanie optiky a chladenie primárneho zrkadla, ak používate zrkadlové teleskopy. Pozorovanie sme ukončili o 03:53, resp. 4:38 posledným objektom M6 – Motýlia hviezdokopa. Obloha sa síce už začala vyjasňovať očakávaným východom Slnka, avšak pokúsili sme sa ešte vyhľadať galaxiu v Androméde, čo sa nám aj podarilo.

Vidieť všetkých 110 Messierových objektov je veľmi náročná úloha vyžadujúca skvelé podmienky, dobré plánovanie a vytrvalosť. Pozorovanie nočnej oblohy počas Messierovho maratónu bolo mimoriadne zaujímavé, a noc bola jasná, čo umocnilo zážitok z pozorovaných objektov. Pri prechádzaní formuláru na pozorovanie noci sme prišli na rôzne nápady, ako pozorovací formulár vylepšiť, aby pozorovanie bolo jednoduchšie a zážitok z pozorovacej noci ešte väčší.

V rámci účastníkov Messierovho maratónu 2021 z Facebookovej skupiny Amatérska Astronómia dokázal najúspešnejší pozorovateľ odpozorovať 89 objektov. K tomuto skvelému výkonu mu gratulujeme a želáme veľa úspechov do ďalšieho ročníka.

Už teraz sa môžete tešiť na naše ďalšie udalosti, ktoré sa vám pokúsime priniesť v blízkej dobe, preto sledujte náš facebook „Amatérska Astronómia“ a tiež web www.amaterskaastronomia.sk.

 

ZDROJ FOTO:
archív amatérskaastronomia.sk