Zhrnutie týždňa 07-13.09.2020

Martin Balog:

Minulý týždeň nám celkom išlo, čo sa týka pozorovania. Boli sme pozorovať v utorok na Potônskych Lúkach a v stredu a v sobotu na Šušulákoch.
Musím povedať, že Potônske lúky mňa osobne dosť sklamali, keďže dostupnosť autom nebola najlepšia a obloha tiež nejako zvlášť neoslnila. Subjektívne to bolo o kategóriu horšie od Šišulákov.
Po menších problémoch so zmenou pozorovacieho miesta kvôli kombajnu na priľahlom poli sme s radosťou zistili, že sme vychytili parádny seeing. Obzvlášť Jupiter a Saturn poskytli parádne detaily, keďže atmosféra bola mimoriadne kľudná. Kým vyšiel Mesiac, stihli sme aj nejaké základné DSO, ako napríklad M13 alebo hmlovinu Riasy. Obzvlášť Riasy (Eastern Veil nebula) sa v tomto období oplatí , keďže je v zenite. Večer sme zakončili celkom pekným Marsom s jasnou polárnou čiapkou a povrchovými útvarmi.
Nasledujúcu noc pekne zhrnul kolega Juraj Kniz
:
Pocasie celkom prialo, ale seeing nebol najlepsi. Ja som umyval zrkadlo tesne pred pozorovanim (tak tesne, ze som ho montoval dnu este s kvapkami vody, lebo nestihalo doma vyschnut) a ked som ho rozlozil a pozrel na jupiter, tak som sa az vylakal, ci som ho nepokazil. Ale potom ma ukludnil pohlad do ineho dobsona – rovnako zle. Ja som pozrel Jupiter, Saturn a Mars, ale kvoli seeingu to boli take priemerne pohlady. Na M51 boli vidiet ramena. M33 len jadro a par slabych hvieziciek, ramena ani naznakom. Po dlhsom case a dvoch predchadzajucich neuspechoch sa mi poradilo najst v Dracovi Cat’s eye nebulu – NGC 6543 – modrozeleny fliacik. Velmi pekna bola Dumbbell nebula (Hmlovina cinka) – M27 – bez filtra aj s filtrom DGM NPB. A klasika – riasova hmlovina, zial mal som len 1.25“ filter a min zvacsenie 60x, takze sa mi z nej zmestilo do okulara dost malo. Predposledne pohlady patrili mesiacu, zial bol este nizko a vlnil sa vzduch, takze na detaily bolo treba dlhsie cakat.
A ako to byva pri odhode zo Sisulakov posledne pohlady patrili srnam, laniam, jelenom, zajacom a liske.
Sobotné Šišuláky som si celkom užil. Prišlo aj zopár nových pozorovateľov a vždy ma baví sledovať reakcie ľudí, ktorí vidia vesmírne objekty na vlastné oči po prvý krát 🙂
Večer sme začali ukážkou kolimácie a testovaním na planétach. Seeing nebol tak dobrý ako v utorok, ale určite lepší ako v stredu – taký lepší priemer. Saturn pekne ukazoval Cassiniho delenie a Jupiter zas Červenú škvrnu a neskôr večer aj tieň mesiaca (asi Ganymed).
Do polnoci sme mali čas na DSO: M13, M31, Veil, Činka, Prstencová hmlovina, M51, M33, M81/82 a hviezdokopy Double Cluster a Sova. Dali sme aj dvojhviezdy Albireo a Double Double.
Obloha sa počas noci zhoršovala, bola dosť vysoká vlhkosť a smerom k polnoci takmer úplne zmizla Mliečna Dráha.
Večer sme zakončili Marsom, ktorý je v tomto období úplne parádny a teším sa na maximálne priblíženie.
Ďakujem všetkým zúčastneným za všetky tri noci a teším sa nabudúce. 🙂
PS: Priložené foto sú z posledných Šišulákov, credit: Michal Baranay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *