MICHAEL COLLINS (31.10.1930 – 28.04.2021)

Michael Collins sa narodil 31. októbra 1930 v Talianskom meste Rím, bol americkým NASA astronautom a skúšobným pilotom, ktorý letel na misiách Gemini 10 a Apollo 11.  Michael Collins absolvoval školy v Saint Albans vo Washingtone, DC a vojenskú akadémiu vo West Point, a v roku 1952 sa stal plukovníkom letectva Spojených štátov. Prešiel výcvikom vo vzdušných silách, a bol stíhacím pilotom. Pripísal si viac ako 4200 nalietaných hodín.

Collins
Michael Collins počas misie Apollo 11

Prvýkrát letel do vesmíru na palube kozmickej lode Gemini 10 v roku 1966. Absolvoval výstup do otvoreného vesmíru, a po 70 hodinovom lete, a 44 obletoch okolo Zeme pristál v module na hladine Atlantického oceánu.

Nasledovala misia Apollo 11 v roku 1969, pri ktorej Collins zostal na mesačnej obežnej dráhe, zatiaľ čo ostatní členovia posádky Neil Armstrong a Buzz Aldrin pristáli na povrchu Mesiaca v lunárnom module. 20. júla sa stali prvými mužmi, ktorý vystúpili na povrchu mesiaca. Collins, ktorý bol nad nimi vo výške približne 105 km bol na chvíľu takmer zabudnutý, pretože pozornosť sveta sa sústredila na dvoch členov posádky, ktorý boli na povrchu mesiaca. Po bezpečnom návrate posádky naspäť na Zem, ich prišli privítať milióny ľudí a každému členovi posádky bolo jasné, že posádka Apollo 11 pozostávala z 3 členov.

Collins vrátane misie Apollo 11 má na svojom konte 266 hodín vo vesmíre. V rámci projektu Apollo 8 pracoval na komunikačnom stredisku, a zabezpečoval komunikáciu medzi riadiacim strediskom a posádkou.

Odišiel z letectva ako major generál, a v roku 1970 opustil NASA a stal sa asistentom ministra zahraničných vecí. V roku 1971 sa pridal k Smithsonian Institution ako riaditeľ národného múzea pre letectvo a vesmír. Počas svojho života Collins napísal niekoľko kníh, boli mu udelené čestné tituly na šiestich univerzitách. Získal mnohé ocenenia ako Prezidentskú medailu za slobodu, trofej Roberta J. Colliera a iné.

Michael Collins zomrel 28. apríla 2021.

Vyhlásenie NASA (Steve Jurczyk):

Národ dnes stratil skutočného objaviteľa Michaela Collinsa. Ako pilot veliteľského modulu Apollo 11 – niektorí ho nazývali „najosamelejším človekom v histórii“ – zatiaľ čo jeho kolegovia kráčali po mesiaci po prvý krát, bol významným členom misie Apollo 11 a pomohol pri dosiahnutí určitého míľnika v histórií ľudstva. Významnú prácu odviedol aj v programe Gemini a tiež ako pilot vzdušných síl. Bol neúnavným propagátorom vesmíru. Inšpiroval novú generáciu vedcov, inžinierov, pilotov a astronautov. NASA smúti za stratou tohto dokonalého pilota a astronauta. Či už bola jeho práca v zákulisí, alebo v prvých radoch, vždy bude patriť medzi osobnosti, ktoré urobili prvé americké kroky do kozmu, a jeho duch pôjde s nami smerom k najvzdialenejším obzorom.

Apollo 11
Posádka misie Apollo 11: z ľava do prava, Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin

ZDROJ FOTO:
nasa.gov
en.wikipedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *