Messierov Maratón

KRÁTKA HISTÓRIA NA ÚVOD

V prvej polovici 18. storočia (26.06.1730), sa vo Francúzskom meste Badonviller narodil Charles Messier. Vo veku 21 rokov sa Messier začal zaujímať o astronómiu, ktorá ho sprevádzala celým jeho životom. V roku 1757 začal Messier hľadať kométu, ktorej návrat predpovedal Edmond Halley. Chyba vo výpočtoch spôsobila, že Messier hľadal kométu v nesprávnej časti oblohy, čo spôsobilo, že v súhvezdí Býk objavil hmlovinu, ktorá sa neskôr stala prvou položkou v jeho katalógu, Messier 1 alebo M1, je známa tiež pod názvom Krabia hmlovina.

Messierov maratón je pojem, za ktorým sa skrýva vášeň amatérskych astronómov z celého sveta nájsť počas jednej noci čo najviac objektov z Messierovho katalógu. V závislosti od miesta pozorovania a ročného obdobia je počet objektov z Messierovho katalógu obmedzený, a vždy sa dá pozorovať iba určitý počet objektov. Z tohto dôvodu sa Messierov maratón organizuje väčšinou v prvej polovici mesiaca marec, prípadne na začiatku mesiaca apríl, kedy od západu slnka až po východ slnka dá pozorovať všetkých 110 objektov z katalógu.

Tom Hoffelder, Tom Reiland a Don Machholz, patria medzi prvých pozorovateľov nočnej oblohy, ktorí sa rozhodli počas jednej noci nájsť všetky objekty z katalógu. Maratón sa odvtedy natoľko spopularizoval, že mnoho amatérskych aj profesionálnych astronomických klubov a organizácií začalo organizovať Messierove maratóny každý rok.

Messierov Maratón čelil aj určitej kritike. Hlavnou príčinou bolo „preháňanie“ sa po oblohe cez Messierove objekty bez ďalšieho hlbšieho študovania objektov. Za zdravý argument môžeme považovať skutočnosť, že nič nám nebráni vrátiť sa k objektom počas niektorej inej noci, a študovať ich, a zamerať sa na jednotlivé objekty viac. Messierov maratón sa dá absolvovať len počas niektorých nocí v roku a preto takéto „preháňanie“ sa po nočnej oblohe je spojené aj s určitou zábavou, no v prvom rade aj s veľkými vedomosťami, ktoré musí mať každý účastník Messierovho maratónu.

 

CIEĽ MESSIEROVHO MARATÓNU

Každý účastník, ktorý sa pokúša absolvovať Messierov maratón začína svoje pozorovanie hneď po západe slnka. Následne pozoruje oblohu celú noc až po východ slnka, aby videl všetkých 110 objektov.

Pozorovateľ začína s objektmi nízko na západnej oblohe, hneď po západe slnka, a dúfa že ich vyhľadá a pozrie skôr, ako zapadnú za obzor. Potom sa pracuje smerom na východ po oblohe. Na záver sa bude pozorovať posledných niekoľko objektov nízko nad východným obzorom v dúfaní, že sa budú dať pozorovať skôr, ako bude obloha veľmi jasná pre stúpajúce slnko.

Messierov maratón je okrem zábavy aj skúškou seba samého. Výborná orientácia na nočnej oblohe, poriadna dávka výdrže, silná vôľa, poveternostné podmienky, fyzická zdatnosť pozorovateľa, to všetko má vplyv na pozorovanie.

 

PRAVIDLÁ MESSIEROVHO MARATÓNU

Niektoré udalosti sa nezaobídu bez vopred určených pravidiel, Messierov maratón tiež nie je výnimka. Platia tu určité pravidlá, ktorí musí každý záujemca dodržať, pokiaľ mu ide o zábavu a je zdravo súťaživý. Pre vyhľadávanie objektov na nočnej oblohe môže použiť papierový atlas nočnej oblohy, alebo atlas nočnej oblohy v mobilnom telefóne. Je zakázané používať približovaciu techniku s GOTO montážou. Je dovolené používať akúkoľvek približovaciu techniku s ktorou je možné pozorovať nočnú oblohu. Taktiež je dôležité zapísať si miesto odkiaľ nočnú oblohu pozorujeme, čas a krátky popis objektu, ktorý sme pozorovali. V súčasnej situácií, je možné pozorovať nočnú oblohu z balkóna alebo terasy, prípadne z dvora alebo zo záhrady.

 

MESSIEROV MARATÓN NA SLOVENSKU

 

OZ Amatérska Astronómia a Froggywear.sk, sa rozhodli priniesť túto udalosť aj na Slovensko v termíne od 05.04.2021 do 11.04.2021. Nakoľko momentálne na území Slovenska sú prísne protipandemické opatrenia neorganizuje sa žiadna vonkajšia (outdoor) akcia, a preto pokiaľ sa niekto rozhodne zúčastniť sa Messierovho maratónu, urobí tak na vlastné riziko. Bezpečne pozorovať nočnú oblohu je preto možné z pohodlia svojho balkónu, terasy, záhrady alebo z dvora.

 

 

Podmienky účasti:

– Členstvo v FB skupine Amatérska Astronómia
– Pozorovanie v termíne od 05. – 11.04.2021
– Vyplnený Word pozorovací protokol (LINK NA STIAHNUTIE) zašlite na e-mail: oz.amaterskaastronomia@gmail.com
súbor pomenujte „celkový počet odpozorovaných objektov_meno_priezvisko
(napr. 52_Peter_Novák)

 

Čo môžete za účasť vyhrať?

Hrejivé ceny z merino vlny venuje do maratónu slovenský výrobca Froggywear.

Najúspešnejší pozorovateľ získa od Froggywear tričko z merino vlny, farba podľa vlastného výberu.
Ďalších 10 pozorovateľov podľa poradia odpozorovaných objektov získa nákrčníky, farba podľa vlastného výberu.
Ďalších 10 pozorovateľov podľa poradia odpozorovaných objektov získa 10€ poukážku na nákup na froggywear.sk

 

Viac info a kontakt na nás nájdete na Facebooku

Pozorovací protokol

Amatérsku astronómiu podporuje Froggywear, slovenský fýrobca termoprádla z merino vlny.
Aby ti pod hviezdami nebola kosa

 

POZNÁMKA NA ZÁVER:
Rešpektujeme protipandemické opatrenia, a žiadnu vonkajšiu (outdoor) akciu neorganizujeme. Pokiaľ niekto pôjde pozorovať nočnú oblohu počas zákazu vychádzania, urobí tak na vlastné riziko.

 

ZDROJ FOTO:
http://4.bp.blogspot.com/
archív amatérskaastronomia.sk